New Canadian Forces Fire Marshal (CFFM)

CME Badge
CFFM Crest
Publication Date 
15 Jun 2005

The Acting Director General Military Engineering (A/DGME) is pleased to announce that Maj JGG (Gaétan) Morinville will be appointed Canadian Forces Fire Marshal (CFFM) effective 18 Jun 05 replacing LCol JGM (Marc) Desjardins who will be appointed Director Construction Projects and Engineering Policy (DCPEP).

Biographical Notes Maj JGG Morinville, CD

Major Morinville joined the Canadian Forces in November 1980 as a fire fighter (MOC 651).

Upon completion of language training and a basic fire fighter course, he was posted to CFB Shearwater.

During this tour he was accelerated promoted by one year to Cpl, completed his fire fighter journeyman course, and his Junior Leadership Course In October 1985, Major Morinville was posted to HMCS IROQUOIS and subsequently promoted to MCPL in December 1985, where he participated in many exercises, including a six-month NATO tour.

While serving onboard HMCS IROQUOIS, he complimented his high school education with correspondence classes in order to apply to the University Training Program for Non-Commissioned Members and the University of Maryland College Park, USA in the Fire Protection Engineering program.

In February 1988 he was accepted into the program and was appointed Officer Cadet in May 1988 and was sent on the Basic Officer Training Course in Chilliwack, BC. In August 1988, he was posted to the USA to pursue his Engineering degree.

Upon graduation in August 1992, Major Morinville was commissioned as a 2nd Lieutenant and immediately promoted to Lieutenant whereupon he attended CFSME in Chilliwack, BC until April 1993.

At that time he was posted to Ottawa to work in the Canadian Forces Fire Marshal’s Office.

In 1995 Major Morinville upon his promotion to Captain, he assumed the position of 3 Ere Bagotville Fire Chief. During his tour in Bagotville, he participated in the emergency responses for both the Saguenay Flood and the Quebec Ice Storm. In March 1998 Major Morinville was appointed 1 Canadian Air Division Fire Marshal until the summer of 2001, at which time he returned to the CFFM’s office as the head of Fire Protection Engineering.

In January 2002 he was promoted to his present rank. In October 2004, Major Morinville was tasked as a technical advisor for the BOI of HMCS CHICOUTIMI. He is currently on the Board of Directors for the Canadian Association of Fire Chiefs, and a member of the National Fire Protection Association (NFPA) Aircraft Rescue and Firefighting Technical Committee. Major Morinville will assume the duties of the Canadian Forces Fire Marshal as of June 2005. Major Morinville has been married for the last 21 years to Valerie and they have three teenagers – Katia, Amélie and Marc.