Hertzberg Memorial Trophy

Hertzberg Memorial Trophy

In 1950 the MEAC introduced the Hertzberg Memorial Trophy in memory of Major-General C.S.L. Hertzberg, CB, MC, VD, who was Chief Engineer, First Canadian Army during 1942-43. This trophy is presented annually to the Reserve Engineer unit that successfully completes a stand-alone project of significant training and/or civilian or military community relations value. The finished product is normally permanent in nature.

Winners of the Hertzberg Trophy have been:

2002 8 Field Engineer Regiment
2001 31 Combat Engineer Regiment (The Elgins)
2000 56 Field Engineer Squadron
1999 31 Combat Engineer Regiment (The Elgins)
1998 31 Combat Engineer Regiment (The Elgins)
1994 56 Field Engineer Squadron
1993 56 Field Engineer Squadron
1992 56 Field Engineer Squadron
1991 45 Field Engineer Squadron
1990 56 Field Engineer Squadron
1989 3 Field Engineer Regiment
1988 56 Field Engineer Squadron
1987 8 Field Engineer Regiment
1986 56 Field Engineer Squadron
1985 8 Field Engineer Regiment
1984 44 Field Engineer Squadron
1983 8 Field Engineer Regiment
1982 44 Field Engineer Squadron
1981 44 Field Engineer Squadron
1980 6 Field Engineer Squadron
1978 6 Field Engineer Squadron
1977 6 Field Engineer Squadron
1964 25 Field Squadron
1963 7 Field Squadron;
1962 3 Field Squadron
1961 25 Field Squadron
1960 1Tp-14 Field Squadron
1959 2 Field Squadron
1958 7 Field Squadron
1957 3 Field Squadron
1956 2 Field Squadron
1955 3 Field Squadron
1954 30 Field Park Squadron
1953 1(Brighton)Field Squadron
1952 30 Field Park Squadron
  • Major General C.S.L. Hertzberg CB, MC, VD

    Major General C.S.L. Hertzberg

    Major General Charles Sumner Lund Hertzberg , CB, MC, VD

    Major General Charles Sumner Lund Hertzberg was born in Toronto in 1886. He graduated from the School of Practical Science, University of Toronto in 1905. He was a consulting engineer before and after World War I. He joined 2 Field Company Canadian Engineers (CE) in 1902, and was commissioned in 1904. He went overseas in 1916, and then to France with the 7th Field Company CE later that year. He was awarded the Military Cross in January 1917 for conspicuous gallantry in action. He was wounded in the chest at Vimy Ridge, and after a long period of convalescence was returned to Canada in June 1917 where he served as Adjutant of the Military Hospital in Toronto. In September 1918 he deployed as second in command 16th Field Company, CE which was part of the Siberian Expeditionary Force. Six months later he was promoted to major and appointed Commanding Officer. The Slovak Republic awarded him their Croix de Guerre for his services in Siberia.
    On 16 November 1939 he was appointed commander of the 1st Division Engineers in the rank of Lieutenant-Colonel. His subsequent rise was mercurial. In May 1940, while still CRE he was promoted to Colonel. Upon the formation of the British VII Corps in July 1940 he appointed Chief Engineer and promoted to Brigadier. In a headquarters reorganization in November he took direct control of all works, construction and all planning for future expansion and technical development. In 1941 as Chief Engineer 1st Canadian Corps he conducted 20 detailed inspections, covering all RCE units.
    On 6 April 1942 he was promoted Major General and appointed Chief Engineer, 1st Canadian Army. He was the first Canadian engineer to hold that position. On 23 June 1943 he handed over the appointment to Brigadier Melville.
    In October 1943 he went to India to advise Southeast Asia Command on the rapid construction of airfields using prefabricated bituminous surfacing. Major General Hertzberg died of smallpox in New Delhi in January 1944.